Przepisy i porady

Kolorowe, świąteczne jarmarki

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolorowe, świąteczne jarmarki

Ostatni wpis o piernikach (ciasto nastawione? Mam nadzieję, że tak!) wprowadził Was, mam nadzieję, w świąteczny nastrój. W radiu słychać już świąteczne dzwoneczki i słynne „Last Christmas”, uczniowie odliczają dni do odrobiny czasu wolnego, gospodynie planują wielkie porządki i układają powoli menu… Wszyscy mają mnóstwo obowiązków, planów, a ja z premedytacją dziś namawiam Was do większych i mniejszych wagarów!

Chciałam zachęcić Was do udziału w świątecznych kiermaszach i jarmarkach. Zainteresujcie się, czy takowe są organizowane w Waszych miejscowościach i miastach, a jeżeli nie, zachęcam do weekendowych bliższych i dalszych podróży.

Najsłynniejszym i najstarszym jarmarkiem bożonarodzeniowym jest ten w Dreźnie. Rozpoczyna się 24 listopada - podczas uroczystego otwarcia jarmarku następuje wprawienie w ruch największej na świecie 14-metrowej bożonarodzeniowej piramidy oraz rozkrojenie tradycyjnej strucli drożdżowej wypełnionej marcepanem i bakaliami - stollen. Czekają tu również niezliczone świąteczne atrakcje: domek ludzika wykonanego z suszonych śliwek, domek z pierników, dom bajek czy świąteczna piekarnia. Prawdziwą ucztę dla oczu i uszu stanowią liczne bożonarodzeniowe występy muzyczne i taneczne.

Tradycyjne jarmarki to domena Niemców – w całym kraju odbywa się ich ponad 150. Największy rozmach mają oczywiście te w wielkich metropoliach – w Berlinie możemy wybierać wśród 4 lokalizacji i naprawdę trudno się zdecydować, którą wybrać. A może Hamburg, Monachium, Kolonia, Dortmund…?

Jeżeli nie Niemcy – to może Czechy? Magiczna Praga, miód pitny i trdelniki - tradycyjne czeskie pieczone ciastka z cynamonem to chyba wystarczająca rekomendacja. Dodam jeszcze, że tradycyjny jarmark w Pradze jest idealny dla rodziców z dziećmi. Jest bożonarodzeniowe minizoo, scena, gdzie odbywają się przestawienia świątecznych bajek, można odbyć przejażdżkę bryczką. Na zamku Królewskim na Hradczanach stoi piękna szopka betlejemska. Przywieźcie stamtąd Ręczne rzeźbione lalki i zabawki z drewna, czeskie kryształy, ręcznie zdobione kubki ceramiczne.

Chciałam zaproponować Wam jeszcze jedną destylację – trochę różną od wcześniejszych. Po pierwsze, Wilno; po drugie – nie przed świętami, a po świętach. Od 25 grudnia do 1 stycznia plac przed ratuszem zamieni się w bożonarodzeniowe miasteczko. Będzie można w nim skosztować świątecznych łakoci, rozgrzać się grzanym winem, co najważniejsze, nie będzie odbywało się pod gołym niebem, lecz pod dachem! A może przedłużyć sobie nieznacznie pobyt w stolicy Litwy i świętować tam nadejście Nowego Roku?

Jeżeli ktoś z Was, drodzy Czytelnicy, nie ma ochoty wyruszać za granicę, w Polsce również znajdzie coś dla siebie – jarmarki organizowane np. we Wrocławiu i Warszawie w niczym nie ustępują tym europejskim. Są świąteczne dekoracje, wypieki, pierniki, światełka, kolędy, a kiedy chwyci mróz, można skosztować grzanego wina (chociaż i bez mrozu też można.

A na samym końcu doskonała wiadomość dla tych, którzy nie są chętni na kilometry w samochodzie czy pociągu – Zakryś serdecznie zaprasza na bożonarodzeniowy jarmark, który odbędzie się 17 grudnia w Czarnem. Poczujcie razem z nami magię świąt! A przy okazji, jeżeli nie macie zamiaru zarywać nocy w kuchni, może ułatwicie sobie zadanie, kupując u nas świąteczne wypieki – gwarantujemy najwyższą jakość naszych produktów!

I jeszcze jedna dobra wiadomość, nie tylko dla dzieci. 10 grudnia w Tucholi odbędą się zakrysiowe Mikołajki! Przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji – będziecie mogli zrobić sobie rodzinne, świąteczne zdjęcie ze świętym Mikołajem, wspólnie udekorujemy pierniczki, ubierzemy choinkę i wybierzemy najpiękniejszą stworzoną przez Was ozdobę choinkową.

Niech się dzieje! Bo właśnie takie są święta – pełne ciepła i radości; dawania, a nie brania.

 

To jak, spotykamy się w Tucholi i Czarnem?

 

Do zobaczenia!

 

Przykładowe torty

Tort ślubny


Tort ślubny

O nas

Piekarnia – Cukiernia „ZAKRYŚ” istnieje w Tucholi od 1919 roku.

Obecny właściciel Karol Zakryś jest czwartym pokoleniem kierującym firmą. Przez ponad 90 lat kolejni wlaściciele z pasją i zamiłowaniem do tradycji rozwijają działalność. Dzięki dużej różnorodności asortymentu, znakomitej jakości wyrobów, otwartości na nowe receptury i technologie oraz stale powiększającemu się gronu klientów firma ma od wielu lat ugruntowaną pozycję na rynku cukierniczo-piekarniczym.

Już ponad 100 lat cieszymy Wasze podniebienia ...

 

Krótkie linki

Kontakt

  Napisz do nas: zakrys@op.pl

  +48 52 334 37 35

  +48 533 559 711

ul. Świecka 17

ul. Kniejowa 14

89-500 Tuchola

Skontaktuj się